Seryan Atasoy, Psychologist

Seryan Atasoy, Psychologist, Munich Practice

Online Therapy and Phone Therapy: The Therapist

About me

My name is Seryan Atasoy, and I’m an English and Turkish speaking psychologist from Canada. I have obtained my bachelors in Psychology at the University of Ottawa, Canada and my Masters of Science in Clinical Psychology at the University of Southampton, UK. I am now completing my doctorate in epidemiology and public health at Ludwig Maximilian Universitat, and carrying out research in mental health epidemiology at the Helmholtz Zentrum Muenchen. I have worked as a  consultant for the Disability and Rehabilitation department of the World Health Organization in Geneva, Switzerland until from 2014 until recently.

As a therapist and mental health researcher, I have a high level of training, knowledge and skills to help you make constructive, lasting changes.  I offer evidence-based practices including Cognitive Behaviour Therapy, Emotion Focused Therapy, and Mindfulness-based approaches. These practices allow us to work together in order to help you understand and manage negative experiences, reduce unwanted symptoms, and find adaptive ways to cope in day to day life.

 My psychological services include one on one therapy, couples therapy, and group therapy. I have a particular focus on symptoms of panic and anxiety disorders, but also work with clients experiencing other difficulties such as  depression, substance abuse, trauma, and adaptation problems.

 I am affiliated with and adhere to the ethical regulations of the BDP.

 Please use our contact form to the left for more information or to schedule a free consultation.

 

Uzman Klinik Psikolog Seryan Atasoy Kimdir?

Uzman Klinik Psikolog Seryan Atasoy psikolojide lisan eğitimini Ottawa Üniversitesinde tamamladıktan sonra yüksek lisans çalışmalarını Southampton Üniversitesinde Klinik psikoloji alanında gerçekleştirerek uzman psikolog unvanını almıştır. Üç yıldır yaşamakta olduğu Almanya’daki Ludwig Maximilian Münih Üniversitesinde doktora çalışmasını tamamlamak üzere olan Seryan Atasoy’un doktora çalışmalarındaki tez konusu toplum sağlığı ve epidemiyoloji alanında depresyonun kalp ve şeker hastalıkları üzerindeki etkileri üzerinedir.  2014-2016 döneminde Dünya Sağlık Örgütü Engellilik ve Rehabilitasyon Bölümünde danışman olarak çalışan Seryan Atasoy Türkçe ve İngilizce bilmektedir.

Yaşamını Türkiye, Kanada, İngiltere ve Almanya’da geçirmesinden dolayı Uzman Psikolog Seryan Atasoy çok kültürlü ortamlarda terapi yapmak için gerekli olan yetenek ve deneyimlere sahip ender uzmanlardandır. Türk olmasına karşın yaşamını yabancı toplumlarda geçiren Seryan Atasoy’un Türk kökenli danışanlarla olan dil ve kültür ortak paydası kendisinin Türk kökenli danışanların ihtiyaçlarına en uygun yöntem ve uygulamaları sunmasına olanak sağlamaktadır.

Seryan Atasoy ile randevu için websitemizde üye oldukdan sonra, booking’den takvime ulaşarak uygun zaman ayarliyabilirsiniz.

BDP üyesi olan klinik psikolog Seryan Atasoy günlük yaşantısında panik ataklar, korku, mutsuzluk, umutsuzluk, adaptasyon problemleri olan kişilere bireysel terapi verdiği gibi çift ve aile danışmanlığı hizmetleri de sunmaktadır.

feedback